Учнівська олімпіада з географії

9 клас

Теоретичний тур (завдання 1-4 виконуються у зошиті)

1. За рахунок яких факторів чорна металургія стала однією з провідних галузей економіки України? Чому говорять, що чорна металургія має комплексоутворююче значення? Розкрийте це на прикладах. Охарактеризуйте проблеми і перспективи розвитку вітчизняної чорної металургії. (12 балів)

2. В історію метеорології увійшла Балаклавська буря, яка сталася 2(14) листопада 1854 р. біля берегів Криму. Тоді йшла Кримська війна, англо-французький флот узяв в облогу Севастополь і готувався висадити десант у районі Балаклави. Але шторм, що несподівано налетів і перетворився на ураган, майже повністю знищив англійський флот. Що це за атмосферне явище? Звідки міг прийти цей шторм? Чи можна було попередити про таку катастрофу? Який головний висновок був зроблений європейцями, коли вони проаналізували наслідки катастрофи. (12 балів)

3. Усі зображені об’єкти (рис. нижче) – квартал колишньої столиці Південного Ємену, Кроноцьке озеро та закарпатський замок «Паланок» - займають однакові за походженням, але різні за віком та розмірами форми рельєфу. Як називається така форма рельєфу? Як і де вона утворюється? (6 балів)

4. Використовуючи свої знання про природні особливості України та наведену нижче інформацію, обґрунтуйте, чи можливо в Україні вирощувати сою? просо? Якщо так, то де само? (Назвіть конкретні райони). Якщо ні, то запропонуйте хоча б по одному регіону світу, де можна успішно вирощувати ці культури. Соя потребує такі умови: середньорічна кількість опадів – понад 800 мм із максимумом у серпні-вересні; середня липнева температура +19ºС; світловий день має бути коротким; ґрунти не повинні бути кислими або засоленими. Просо потребує такі умови: середньорічна кількість опадів – менше 400 мм; середня липнева температура – понад 20ºС; найкращі ґрунти - каштанові, нейтральні за кислотністю. (6 балів)

Практичний тур (9 клас) (завдання 5-6 виконуються у зошиті, завдання 7 – на цьому аркуші)

5. Перед Вами - дані перепису на-селення України (2001 р.) для п’яти її областей. Як можна використати ці дані для показу територіальних відмінностей у рівнях урбанізації різних регіонів країни? (6 балів)

ОбластьУкраїни Чисельність міського населення Чисельність сільського населення
Донецька 4363600 477500
Чернігівська 727200 518100
Тернопільська 485600 656800
Херсонська 706200 468900
Черкаська 753600 649300

6. У російському місті Дорогобуж Смоленської області влітку 2007 року з’явився один із най-більших глобусів світу (рис. праворуч). Він зроблений із старої ємності (газгольдера), де зберігався аміак. Розрахуйте: а) масштаб цього глобуса, якщо його діаметр складає приблизно 10,5 м. Масштаб запишіть у вигляді іменованого та числового; б) площу (у м2), яку займає на глобусі Амазон-ська низовина, дійсна площа якої 5 млн. кв. м. (6 балів)

7. Користуючись картою (див. нижче), заповніть за зразком два стовпчики таблиці – сучасну назву країни, звідки походить певна порода кішок, та но-мер, яким ця країна позначена на карті. (10 балів)

Назва породи Назва країни
Зразок: Бурма М'янма 0
Абіссінська
Ангорська
Бенгальська
Менська
Перська
Сибірська
Сіамська
Сококе
Сомалійська
Цейлонська
8. Тестові завдання (виконуються на окремому аркуші). Максимальна кількість балів – 20

Виконайте тестові завдання, дотримуючись таких правил: акуратно обведіть кружечком номер однієї (на Вашу думку, правильної) відповіді на кожне з 20-ти за-питань. За правильну відповідь – один бал. Бал за те чи інше завдання не нараховуватиметься у випадках, якщо: - Ваша відповідь буде неправильною або буде відсутня; - номер відповіді буде обведений олівцем, а не авторучкою; - на одне запитання Ви дасте дві відповіді або більше; - відповідь міститиме будь-які виправлення (у тому числі – коректором).

1. Масштаб топографічної карти, на якій 1 см2 дорівнює 25 га на місцевості:1) 1 : 100 000; 2) 1 : 50 000; 3) 1 : 25 000; 4) 1 : 10 000.

2. Між азимутом 320º та напрямком на північний схід різниця (кут) складає: 1) 5º; 2) 45º; 3) 85º; 4) 125º.

3. Найвищою точкою частини України, яку охоплює ця карта (рис. праворуч), є гора: 1) Роман-Кош; 3) Бельмак-Могила; 2) Могила-Мечетна; 4) Берда.

4. Протяжність видимої на цій карті частини України вздовж меридіана 34º сх.д. складає приблизно (у км): 1) 300; 2) 500; 3) 700; 4) 900.

5. Водосховище, на березі якого знаходяться Черкаси, називається: 1) Київське; 3) Канівське; 2) Дніпровське; 4) Кременчуцьке.

6. Міста Ізмаїл, Чернівці, Арциз у червні 1940 р. були повернуті Україні: 1) Румунією; 2) Польщею; 3) Туреччиною; 4) Угорщиною.

7. Основні корисні копалини степового Криму: 1) залізні руди і буре вугілля; 3) граніт і сірка; 2) природний газ і лікувальні грязі; 4) піски і мідні руди.

8. Одне з найбільших у світі родовищ, де видобувають гірський віск – озокерит: 1) Бориславське; 3) Микитівське; 2) Артемівське; 4) Шебелинське.

9. Якщо на метеостанції Пожежевська (1450 м над рівнем моря) зафіксовано температуру мінус 3,5ºС, то на вершині сусідньої Говерли температура в цей час має складати приблизно: 1) 0ºС; 2) -5ºС; 3) -7ºС; 4) -9ºС.

10. Обласні центри, які НЕ з’єднує судноплавна ріка: 1) Чернігів - Київ; 3) Черкаси - Херсон; 2) Дніпропетровськ - Запоріжжя; 4) Київ - Житомир.

11. Регіон, де переважна більшість річок тече у південному напрямку: 1) Приазов’я; 2) Полісся; 3) Карпати; 4) Волинь.

12. Регіон, де поширені чорноземи звичайні: 1) Причорномор’я; 2) Полісся; 3) Крим; 4) Донбас.

13. Область, кількість населення якої у 1,5 рази менша, ніж населення міста Харкова: 1) Закарпатська; 2) Чернівецька; 3) Полтавська; 4) Сумська.

14. Область України з районом компактного проживання болгар: 1) Закарпатська; 2) Одеська; 3) Донецька; 4) Житомирська.

15. Дві області України, у яких розвинена деревообробна та целюлозно-паперова промисловість: 1) Київська і Житомирська; 3) Тернопільська і Хмельницька; 2) Сумська і Полтавська; 4) Херсонська і Миколаївська.

16. Область, на території якої працюють потужні ТЕС – Старобешівська, Вуглегірська, Зуївська та ін.: 1) Львівська; 2) Одеська; 3) Донецька; 4) Луганська.

17. В одній з дореволюційних книг написано: «Я їхав із Єлизаветграда до Олександрівська через Катеринослав». Як цю фразу письменник написав би зараз?: 1) «Я їхав із Запоріжжя до Кіровограда через Дніпропетровськ»; 2) «Я їхав із Кіровограда до Запоріжжя через Дніпропетровськ»; 3) «Я їхав із Дніпропетровська до Кіровограда через Запоріжжя»; 4) «Я їхав із Дніпропетровська до Запоріжжя через Кіровоград».

18. Порт на Азовському морі: 1) Іллічівськ; 2) Очаків; 3) Генічеськ; 4) Феодосія.

19. Область, яка разом із Черкаською входить до Центрального економічного району: 1) Київська; 3) Кіровоградська; 2) Дніпропетровська; 4) Полтавська.

20. Місто, фоновий колір герба якого - зелений: 1) Київ; 2) Одеса; 3) Суми; 4) Харків.

Завдання та Відповіді на 2-го етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії

Тестове завдання (16 балів)

1. Вкажіть, що означає на топокартах число біля умовного знаку, яким позначають кар’єр.(1 бал)

А. глибину; Б. ширину; В. довжину; Г. кривизну схилу.

2. Вкажіть назву української етнічної території в Румунії. (1 бал)

А. Підляшшя; Б. Стародубщина; В. Мармарощина; Г. Холмщина.

3. Вкажіть прізвище видатного українця, який подорожував казахськими степами. (1 бал)

А. Шевченко Т.Г.; Б. Франко І.Я.; В. Сковорода Г.С.; Г. Бандера С.А.

4. Вкажіть місто, яке виділяється серед інших однією яскраво вираженою функцією. (1 бал)

А. Нетішин; Б. Ужгород; В. Кременчук; Г. Тернопіль.

5. Вкажіть, у якій частині України розташоване місто з координатами 49° 00′ пн.ш. та 37°30′ сх.д.. (1 бал)

А. південній; Б. східній; В. західній; Г. північній.

6. Вкажіть довготу західної межі першого годинного поясу. (1 бал)

А. 7°30′ сх.д.; Б. 22°30′ сх.д.; В. 15°30′ сх.д.; Г. 15°.

7. Встановіть відповідність між поняттями та їх поясненнями. (4 бали)

1. Імміграція. 2. Еміграція. 3. Маятникова міграція. 4. Сальдо міграції. В. в’їзд громадян інших держав в країну на тривале або постійне проживання. Б. виїзд громадян своєї країни в іншу на тривале або постійне проживання. Д. регулярне переміщення людей з одного населеного пункту в інший без зміни місця проживання. А. різниця числа осіб, які прибули на будь-яку територію, і числа осіб, які вибули звідти за один і той же проміжок часу. Г. переміщення людей, яке пов’язане із сезонністю роботи.

8. Вкажіть правильну послідовність розташування міст України у порядку зменшення середньорічної кількості опадів. (3 бали)

А. Львів; Ґ. Хмельницький; Б. Вінниця; В. Кіровоград; Г. Миколаїв; Д. Херсон.

9. Виберіть три області України, якими протікає річка Південний Буг. (3 бали)

А. Львівська; Б. Вінницька; В. Кіровоградська; Г. Миколаївська; Ґ. Херсонська; Д. Черкаська; Е.Житомирська.

Практичні завдання (12 балів)

10. Біля умовного знаку на топографічній карті записані такі буква і числа.

Д 30-6 Поясніть їх. (2 бали)
10

Д – матеріал споруди (дерево), 30 – довжина мосту у метрах, 6 – ширина проїжджої частини в метрах, 10 – вантажопідйомність у тоннах

11. Розв’яжіть задачу. Час сходу Сонця у місті А – 5год. 50хв.. У місті Б час заходу Сонця – 18год. 30хв. Визначте, у якому місті довша тривалість дня і на скільки. (2 бали) у місті Б, на 40 хв.

12. Заповнітьтаблицю за взірцем. (8 балів)

№ з/п Географічна назва Географічний об’єкт Де розташований об’єкт
Взірець: Карадаг вулкан Крим
1. Айдар річка Схід України
2. Покуття історико-етнографічна земля Івано-Франківщина, межиріччя
3. Лена Ріка Євразія, Сибір, пн.схід
4. Шагани озеро Україна, Одещина
5. Таймир півострів Євразія, північ
6. Балі острів В. і М. Зондські острови
7. Мічиган озеро Північна Америка
8. Каракум пустеля Цнгтральна Азія

Завдання описового характеру (12 балів)

13. Опишіть зміни у адміністративно-територіальному поділі України в минулому. Оцініть сучасний адміністративно-територіальний поділ України.(6 балів)

14. Складіть шість речень, у яких опишіть окремі риси природи Полісся. У кожному реченні використайте одне із перелічених слів – льодовик, зандри, континентальний, зволоження, бори, рамені. (6 балів)

Відповіді на завдання 2-го етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії

09 листопада 2014 року

Тестове завдання (16 балів)

1. Вкажіть океан, у якому розташований острів з координатами 52° пд.ш. та 73° сх.д.. (1 бал)

А. Тихий; Б. Північний Льодовитий; В. Атлантичний; Г. Індійський.

2. Вкажіть частину світу, біля якої розташований острів Європа. (1 бал)

А. Африка; Б. Південна Америка; В. Північна Америка; Г. Євразія.

3. Вкажіть у скількох кліматичних поясах розташована Південна Америка. (1 бал)

А. 3; Б. 4; В. 5; Г. 6.

4. Виберіть зображення, які передаються із спотвореннями у рівнопроміжній конічній проекції. (1 бал)

А. кути; Б. площі; В. довжини ліній; Г. довжини ліній, кути та площі.

5. Вкажіть прізвище видатного українця, який подорожував Українськими Карпатами. (1 бал)

А. Шевченко Т.Г.; Б. Франко І.Я.; В. Сковорода Г.С.; Г. Бандера С.А.

6. Вкажіть довготу східної межі першого годинного поясу. (1 бал)

А. 7°30′ сх.д.; Б. 22°30′ сх.д.; В. 15°30′ сх.д.; Г. 15°.

7. Встановіть відповідність між річками, якими проходить Державний кордон України, та країнами. (4 бали)

1. Тиса. 2. Дніпро. 3. Західний Буг. 4. Дністер. Г. Румунія. Д. Білорусь. Б. Польща. В. Молдова. А. Російська Федерація.

8. Вкажіть правильну послідовність розташування столиць країн за віддаленістю від екватора. (3 бали)

Б. Бухарест; А. Кишинів; В. Братислава; Г. Варшава; Ґ. Київ; Д. Москва.

9. Виберіть три острови, які розташовані в Атлантичному океані. (3 бали)

А. Ньюфаундленд; Б. Кокос; В. Святої Єлени; Г. Сулавесі; Ґ. Гаїті; Д. Врангеля; Е.Пасхи.

Практичні завдання (12 балів)

10. Розв’яжіть задачу. Визначте, якими будуть розміри території України (протяжність із заходу на схід та з півночі на південь) на карті масштабу 1: 65 800 000. (2 бали) 2 см та 1,2 см

11. Біля умовного знаку на топографічній карті записані такі числа

16 5 . Поясніть їх. (2 бали)
0.30

16 – висота дерев у метрах, 0,30 – середня товщина(діаметр) дерев у метрах, 5 – середня відстань між деревами у метрах

12. Заповнітьтаблицю за взірцем. (8 балів)

№ з/п Географічна назва Географічний об’єкт Де розташований об’єкт
Взірець: Карадаг вулкан Крим
1. Дон річка На заході РФ
2. Герлаховський Штіт вершина Словаччина, Карпати, Татри
3. Шпіцберген острови Північний Льодовитий океан
4. Ньяса озеро Схід Африки
5. Мар’ято мис, крайня точка Південь Північної Америки
6. Баффіна море Північний Льодовитий океан
7. Кенгуру острів На південь від Австралії
8. Юкон річка Північний захід Північної Америки

Завдання описового характеру (12 балів)

13. Опишіть внесок у вивченні природи України В.Вернадського, П.Тутковського, С.Рудницького. (6 балів) див. підручник

14. Складіть шість речень, у яких опишіть внутрішню будову землі. У кожному реченні використайте одне із перелічених слів – літосфера, астеносфера, кора, мантія, породи, мінерали. (6 балів)

Наприклад, Земля складається із ядра, мантії та земної кори. Верхню частину мантії до глибини 200-250 км, м’яку і пластичну, називають астеносферою. Земна кора складається з кількох тисяч видів гірських порід і мінералів. Літосферу утворюють земна кора та верхня частина мантії до астеносфери.

Кiлькiсть переглядiв: 120

Коментарi